19/10 – 20/10/2019 – koncerty z węgierskim chórem CANTEMUS
21 października 2019
27/11/2021 – Jubileuszowy Koncert „Puellae Orantes & Przyjaciele”
27 listopada 2021
Pokaż wszystkie

17/11/2019 – Koncert VIVAT POLONIA

Koncert VIVAT POLONIA odbył się w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach. Był to wyjątkowy projekt, promujący polską muzykę.

Koncertem dyrygował Maestro Chikara Imamura, wybitny japoński dyrygent, laureat prestiżowych konkursów dyrygenckich: im. Herberta von Karajana w Japonii, finalista Konkursu Dyrygenckiego im. Guido Cantellego w Mediolanie. Od 1983 roku, kiedy zwyciężył w Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, regularnie wraca do Polski. W sezonie 2002-03 był gościnnym dyrygentem Opery Narodowej w Warszawie. Maestro Imamura jest miłośnikiem i propagatorem muzyki polskiej w Japonii. W lutym, z okazji „Roku Moniuszki”, pod Jego batutą, została wykonana w Tokio opera “Straszny dwór”. Było to historyczne – pierwsze wystawienie powyższej opery w oryginalnym, polskim języku.

Koncert VIVAT POLONIA rozpoczęły barwne - połączone z choreografią - utwory folklorystyczne a’capella. Następnie, w hołdzie wybitnemu polskiemu kompozytorowi Stanisławowi Moniuszce, w dwusetną rocznicę jego urodzin, zabrzmiały znane pieśni: „Prząśniczka”, „Pieśń wieczorna” oraz „Spod igiełek kwiaty rosną” z II aktu opery „Straszny dwór”. W drugiej części koncertu zostało zaprezentowane dzieło Łukasza Farcinkiewicza - "Missa pro Patria", skomponowane z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obok Dziewczęcego Chóru Katedralnego PUELLAE ORANTES wystąpiła Orkiestra SINFONIA GALICYA, której twórcą jest Piotr Tarcholik - I koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Celowo na miejsce koncertu została wybrana Sala Koncertowa NOSPR w Katowicach, gdyż uznawana jest obecnie za jedną z najlepszych pod względem akustycznym sal koncertowych na świecie. Może pomieścić 1800 słuchaczy. W tym roku, została przyjęta do międzynarodowej organizacji ECHO, skupiającej najlepsze sale koncertowe Europy. NOSPR stała się częścią sieci 21 najbardziej opiniotwórczych instytucji w świecie europejskiej muzyki klasycznej.

Sponsorzy koncertu:

 

Galeria zdjęć (fot. Adam Wróbel)

Skip to content