28/09/2019 – Koncert po powrocie z Międzynarodowego Konkursu w Tajpej
29 września 2019
17/11/2019 – Koncert VIVAT POLONIA
20 listopada 2019
Pokaż wszystkie

19/10 – 20/10/2019 – koncerty z węgierskim chórem CANTEMUS

W październiku 2019 r. gościem „Puellae Orantes” był najlepszy węgierski chór – „Cantemus”, który jest częścią Instytutu Chóralnego w Nyíregyháza. Jest rekordowym zwycięzcą ponad 50-ciu pierwszych nagród w prestiżowych, międzynarodowych konkursach oraz 14-tu Grand Prix. Instytut wydał ponad 40 płyt kompaktowych. Tarnowski chór spotkał się z zespołem "Cantemus" podczas Międzynarodowego Konkursu Leonardo da Vinci, we Florencji, w roku 2017.

Chóry „Cantemus” i „Puellae Orantes”, wspólnie wykonały w Polsce dwa koncerty. Jeden odbył się w Bazylice katedralnej w Tarnowie. Na program tego koncertu złożyły się utwory sakralne węgierskich i polskich kompozytorów. Drugi odbył się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, z uwagi na swój edukacyjny charakter skierowany był przede wszystkim do młodzieży szkolnej. Na koncert zostali zaproszeni uczniowie osiągający szczególne wyniki pracy, zaangażowani w działalność szkół i swoich środowisk Koncert był prezentacją dorobku polskiej i węgierskiej kultury, w lekkiej, dostępnej formie, opatrzony słownym komentarzem, który pomógł w przekazaniu wiedzy na temat podobieństw i różnic, polskiej i węgierskiej muzyki, a także więzów historycznych łączących oba kraje.

Finałem koncertów był specjalnie na tę okazję skomponowany przez Łukasza Farcinkiewicza utwór "Vivat Polonia". Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej oraz z budżetu Miasta Tarnowa.

 

Galeria zdjęć (fot. Paweł Topolski/Adam Wróbel):

Skip to content