17/11/2019 – Koncert VIVAT POLONIA
20 listopada 2019
17-18/12/2021 – Sesje nagraniowe albumu „Music of the World”
18 grudnia 2021
Pokaż wszystkie

27/11/2021 – Jubileuszowy Koncert „Puellae Orantes & Przyjaciele”

27 listopada, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbył się jubileuszowy koncert „Puellae Orantes i Przyjaciele”, z okazji 35-lecia działalności artystycznej Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes”. Obok jubilata wzięli w nim udział znakomici artyści: Orkiestra Sinfonia Galicya, harfistka – Elżbieta Baklarz i pianista/kompozytor - Łukasz Farcinkiewicz. Gościnnie dyrygowali: Chikara Imamura i Alexander Humala.

Koncert miał charakter multimedialny. Różnorodny repertuar przeplatany był filmami przybliżającymi bogaty dorobek chóru. Finałem była światowa premiera utworu „Laudate Dominum” na chór żeński, orkiestrę smyczkową i harfę, skomponowanego specjalnie na tę okazję przez brytyjskiego kompozytora - Philipa Lawsona, laureata Grammy.

Koncert był okazją do zaprezentowania dokonań „Puellae Orantes”, ale przede wszystkim przedstawienia różnorodności projektów realizowanych we współpracy ze wspaniałymi wykonawcami. Chór był m.in. pomysłodawcą i producentem unikatowych koncertów z udziałem brytyjskiego sekstetu wokalnego "The King's Singers" – laureata Grammy a także z Canadian Brass” – najbardziej popularnego kwintetu dętego na świecie.

Dla "Puellae Orantes" powstało ponad 100 utworów zaaranżowanych lub skomponowanych przez czołowych współczesnych kompozytorów. Chór wydał 11 albumów. Repertuar ośmiu płyt stanowią utwory w całości lub części skomponowane i zaaranżowane specjalnie dla chóru. Trzy albumy były nominowane do nagrody FRYDERYK, a jedna z nich otrzymała statuetkę FRYDERYKA. Ponadto wydawnictwa fonograficzne chóru zostały wyróżnione Złotymi i Platynowymi Płytami CD oraz DVD.

Uroczystość jubileuszowa była okazją do wręczenia chórowi Złotej Płyty za album "Missa pro Patria" przez Bogusława Plutę - Dyrektora Związku Producentów Audio-Video.

Koncert odbył się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, Prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli, Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i z budżetu Miasta Tarnowa. 

 

Galeria zdjęć (fot. Adam Wróbel)

Skip to content