6-14/01/2024 – Koncerty Kolęd i Pastorałek
7 lutego 2024
Pokaż wszystkie

28/04 – 03/05/2024 – Polsko-Włoskie Muzyczne Spotkanie

Na przełomie kwietnia i maja 2024 r. chór „Puellae Orantes” gościł w Tarnowie włoski chór „Note in Crescendo” z Riccione. Tarnowski chór wielokrotnie zaangażowany był we współpracę polsko-włoską. Zespół koncertował w wielu miastach Włoch, a uczestnictwo w różnorodnych przedsięwzięciach artystycznych zaowocowało nawiązaniem współpracy i przyjaźni z włoskimi chórami, dyrygentami, śpiewakami i instrumentalistami. Chór „Puellae Orantes” jest laureatem Grand Prix Międzynarodowego Konkursu w Rimini oraz Medalu Prezydenta Włoch, ponadto zdobył pierwsze nagrody w Międzynarodowym Konkursie Polifonicznym Guido d’Arezzo i Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Leonardo da Vinci we Florencji.

Współpraca z chórem „Note in Crescendo” rozpoczęła się od koncertu podczas Międzynarodowego Konkursu w Rimini, którego jednym z jurorów był prof. Fabio Pecci, dyrygent wspomnianego włoskiego chóru. Fabio Pecci to uznany specjalista chóralistyki, dyrygent, wiolonczelista, gitarzysta i muzykoterapeuta, który jest regularnie zapraszany do jury konkursów chóralnych we Włoszech, Francji, Belgii, Chorwacji, Litwie, Słowacji. Jest dyrektorem artystycznym Konkursu Chóralnego "CITTA 'DI RICCIONE" dla chórów dziecięcych. Regularnie prowadzi warsztaty dla chórów dziecięcych i młodzieżowych. Zespół „Note in Crescendo” po raz pierwszy wystąpił w Polsce w 2014 roku na zaproszenie „Puellae Orantes”.

Kontynuując rozpoczętą współpracę, chór "Puellae Orantes" zaprosił włoski zespół do Tarnowa z okazji 20-tej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, aby promować ideę twórczej współpracy i pokoju. 30 kwietnia, w Centrum Sztuki Mościce odbył się edukacyjny koncert dla młodzieży tarnowskich szkół średnich, podczas którego odbiorcy mogli dowiedzieć się o relacjach łączących oba kraje i bogactwie włoskiej kultury. Zaś 1 maja, o godz.18.30 w Bazylice Katedralnej w Tarnowie chóry wykonały koncert muzyki sakralnej dla wszystkich melomanów.

Projekt dwóch młodzieżowych chórów był niezwykle twórczym doświadczeniem, pełnym radości i entuzjazmu. Chórzystki miały okazję podzielić się doświadczeniami, umiejętnościami, a nawiązane przyjacielskie relacje są dowodem na to, jak wielką wartością jest współdziałanie i czerpanie ze spotkań z innymi ludźmi, innymi kulturami.Galeria zdjęć: (fot. Artur Gawle)

KONCERT W CENTRUM SZTUKI MOŚCICE

KONCERT W BAZYLICE KATEDRALNEJ W TARNOWIE

WARSZTATY/SPOTKANIA POLSKIEGO I WŁOSKIEGO CHÓRU (archiwum chóru)
Skip to content