08/06/2019 – Koncert Gaude Mater Polonia
9 czerwca 2019
28/09/2019 – Koncert po powrocie z Międzynarodowego Konkursu w Tajpej
29 września 2019
Pokaż wszystkie

26/07- 03/08/2019 – Sukces chóru podczas międzynarodowego konkursu w Tajwanie

Na przełomie lipca i sierpnia 2019 r. kameralny skład Dziewczęcego Chóru Katedralnego PUELLAE ORANTES uczestniczył w międzynarodowym konkursie chóralnym w Tajwanie, gdzie odniósł spektakularny sukces zdobywając dwa złota - w kategorii chórów młodzieżowych i uniwersyteckich oraz kategorii muzyki etnicznej, a także srebro w kategorii muzyki sakralnej. Ponadto chór otrzymał nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór tajwański przez chór pochodzący spoza Tajwanu.

W konkursie wzięły udział chóry z Tajwanu, Chin, Południowej Korei, Makao, Filipin, Indonezji i Polski. Występy oceniało międzynarodowe jury, składające się z kompozytorów, dyrygentów, wokalistów z Filipin, Finlandii, Łotwy, Tajwanu, Wenezueli i Węgier. Sukces chóru „Puellae Orantes” jest tym większy, że występowało tylko trzynaście dziewcząt, które rywalizowały z mieszanymi chórami w dużych składach (od 35 do 50 osób). W każdej z kategorii, zgodnie z wymogami regulaminowymi, należało wykonać utwór obowiązkowy, tajwańskiego kompozytora. Większość repertuaru konkursowego prezentowanego przez "Puellae Orantes" stanowiły utwory polskich kompozytorów, skomponowanych lub zaaranżowanych na zamówienie chóru. Dziewczęta śpiewały po polsku, włosku, angielsku, chińsku, tajwańsku i łacinie. Najbardziej entuzjastycznie przez publiczność odbierane były polskie utwory inspirowane folklorem, prezentowane w specjalnie na ten cel uszytych krakowskich strojach. Warto podkreślić, że tarnowski chór był jedynym europejskim zespołem występującym w kategorii muzyki etnicznej/inspirowanej folklorem. Chór został również wytypowany do rozgrywki o Grand Prix konkursu, co miało miejsce w przepięknej Filharmonii Narodowej w Tajpej. Zwycięzcą Grand Prix został znakomity Telkom University Choir z Indonezji.

Organizatorem TAIPEI INTERNATIONAL CHORAL COMPETITION jest Fundacja Filharmonii w Tajpej, będąca główną siłą promującą muzykę chóralną w Tajwanie. Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Tajpej, organizowany corocznie przez tę fundację od 1996 roku, jest największą platformą międzynarodowej wymiany kulturalnej w Tajwanie i stał się jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych w Azji. W 2018 r. Fundacja postanowiła powołać Międzynarodowy Konkurs Chóralny TAIPEI, którego partnerem jest Ministerstwo Kultury Tajwanu.

Oprócz niezapomnianych muzycznych doświadczeń, chór miał okazję zobaczyć wiele przepięknych miejsc. Tajwan to bardzo różnorodna wyspa, pełna kontrastów. Można tu zwiedzić zatłoczone, stare uliczki handlowe, które niewiele zmieniły wygląd od XV w., buddyjskie świątynie, herbaciarnie, a jednocześnie nowoczesne centra biznesowe. Zachwyca również tropikalna przyroda, wspaniałe owoce, piękne wybrzeża i kultura Aborygenów, będących rdzennymi mieszkańcami wyspy.

Występ „Puellae Orantes” podczas Grand Prix można zobaczyć poniżej oraz pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=CnFwmIXh5rI.Certyfikaty nagród dla Chóru Puellae Orantes

Certfikat-Złoto—kat.-chórów-młodzieżowych-i-akademickich
Certikat-Złoto—kat.-muzyka-etniczna,inspirowana-folklorem
Certyfikat—nagroda-specjalna
Certyfikat-Srebro—kat.-muzyka-sakralna

Galerie zdjęć

W drodze do Tajpej

Spontaniczny występ w Grand Hotelu w Tajpej

Próba i przesłuchania konkursowe

Ogłoszenie wyników i Grand Prix

Zwiedzanie Tajwanu

Skip to content