18/01/2014 – Noworoczny koncert charytatywny Grupy Azoty
18 stycznia 2014
13/11/2014 – Premiera albumu „Szlakiem Straussa”
13 listopada 2014
Pokaż wszystkie

01/2014 – Koncerty Wiedeńskie w Filharmonii Krakowskiej i Akademii Muzycznej w Katowicach

W styczniu 2014 roku Dziewczęcy Chór Katedralny realizował wyjątkowe koncerty z udziałem Orkiestry Solistów Wiedeńskich.

W skład Orkiestry Solistów Wiedeńskich wchodzą muzycy na co dzień grający w najsłynniejszych orkiestrach austriackich (Vienna Johann Strauss Orchestra i Orkiestrze Operowej). Kierownikiem artystycznym Orkiestry jest Piotr Gładki. Celem zespołu jest szczególne pielęgnowanie wiedeńskich tradycji wykonawczych muzyki dynastii Straussów, Lannera i innych. Zespół występował na różnych kontynentach koncertując w najznamienitszych salach koncertowych świata. Ma na koncie liczne nagrania dla ORF (austriacka telewizja publiczna), LT1, NHK (telewizja japońska) czy TVP i TVP Polonia. Rokrocznie odbywa tournee do Japonii.

Koncerty Wiedeńskie nawiązywały programowo do koncertów noworocznych transmitowanych z Wiednia na cały świat. Były wyjątkową okazją, by usłyszeć słynne walce i polki  w wykonaniu wokalno- instrumentalnym, m.in. „Tritsch-Tratsch-Polka”, czy walc „Nad pięknym modrym Dunajem” Johanna Straussa. Podczas koncertów zabrzmiały również polskie akcenty, m.in. suita kolędowa „Dziecię Narodzone” Miłosza Bembinowa.

Pierwszy koncert odbył się 17 stycznia w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego. Pierwszą częścią koncertu gościnnie dyrygował Wolfgang Sobotka – austriacki dyrygent i wiolonczelista. Człowiek wszechstronny, o zaskakującej biografii. Był wykładowcą na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki w Wiedniu. Brał udział w Międzynarodowym Konkursie dyrygenckim Arturo Toscanini i był finalistą Międzynarodowego Kursu Mistrzowskiego Dyrygentów. Swoje pasje dzieli pomiędzy muzyką a polityką. Obecnie jest zastępcą gubernatora Dolnej Austrii.

Podczas koncertu odbyło się prawykonanie „Walca Warszawsko-Wiedeńskiego” skomponowanego przez Łukasza Farcinkiewicza specjalnie na okoliczność koncertów z udziałem Solistów Wiedeńskich.

19 stycznia 2014 r. Koncert Wiedeński odbył się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W przerwie koncertu odbyła się licytacja na rzecz Hospicjum Cordis z Katowic. Koncert rejestrowany był przez Telewizję Katowice.

Mecenasem koncertów był TAURON Polska Energia.

GALERIA ZDJĘĆ:

LINKI:

Skip to content