WYDARZENIA
19/09/2015 BENEFIS CHÓRU PUELLAE ORANTES

19 września w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbył się Benefis Dziewczęcego Chóru Katedralnego "Puellae Orantes" z okazji jubileuszu 30-lecia działalności artystycznej.

Chór zaprezentował różnorodny repertuar będący kwintesencją i podsumowaniem artystycznych dokonań "Puellae Orantes". Na program złożyły się utwory, które szczególnie zapisały się w historii zespołu: wykonywane były na międzynarodowych konkursach i festiwalach, podczas tournee koncertowych oraz zostały zarejestrowane na płytach CD.

W pierwszej części koncertu zaprezentował się chór a'capella, w drugiej, wraz z chórem, wystąpiła Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Michała Klauzy - Dyrektora Artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej i Kierownika Muzycznego Opery i Filharmonii Podlaskiej. Oba zespoły wykonały utwory, które zostały nagrane przez chór na płytach: "Magnificate et glorificate Dominum", "Klasycy Wiedeńscy", "Ave Maria" i "Szlakiem Straussa", która w 2015 roku uzyskała status Złotej Płyty. Podczas koncertu na ręce dyrygenta chóru została przekazana Złota Płyta przez Pełnomocnika Związku Producentów Audio-Video, pana mecenasa Marka Staszewskiego.

Finałem Benefisu było dzieło wokalno-instrumentalne -"Gloria" - skomponowane specjalnie na tę okoliczność przez Łukasza Farcinkiewicza. Podczas koncertu odbyła się światowa premiera tego utworu, entuzjastycznie odebrana przez publiczność, która wypełniła Salę Koncertową w Lusławicach.

W uznaniu nieocenionych zasług dla kultury polskiej Chór otrzymał Nagrodę Specjalną od Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej, medal Województwa Małopolskiego Polonia Minor w podziękowaniu za rozwój życia kulturalnego Małopolski oraz pracę na rzecz regionu i jego mieszkańców. Prezydent Tarnowa przekazał chórowi, jako muzycznemu ambasadorowi Tarnowa, list gratulacyjny oraz rycinę przedstawiającą XVII-wieczny Tarnów. Listy gratulacyjne zespół otrzymał od wielu instytucji, współpracujących z nim firm i zaprzyjaźnionych chórów.

Benefis został objęty patronatem honorowym przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską, Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowę, Prezydenta Miasta Tarnowa Romana Ciepielę i Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015 oraz budżetu Miasta Tarnowa, Partnerami przedsięwzięcia są: Województwo Małopolskie i Grupa Azoty.

Mecenasem Chóru jest TAURON.GALERIA ZDJĘĆKONFERENCJA PRASOWA

 

 

Relacje telewizyjne:

 

IMAV
http://imav.tv/news/chor-puellae-orantes-swietowal-trzydzieste-urodziny

 

youtube
https://www.youtube.com/watch?v=MTwHPTGmfFg

 

LINKI

 POWRÓT DO LISTY WYDARZEŃ